Hormony w ciele człowieka odgrywają ogromną rolę. Nie inaczej jest w przypadku testosteronu, który odpowiada za popęd seksualny. Menopauza u kobiet jest wszystkim dobrze znana, nikt jednak tak szeroko nie mówi o zespole niedoboru testosteronu u panów. Dziś zajmiemy się właśnie tym schorzeniem!

Zespół niedoboru testosteronu to problem, z którym borykają się dojrzali mężczyźni. Na ciało każdego faceta starzenie wpływa podobnie jak na ciało kobiety. W przypadku Pań mówimy o menopauzie, której wystąpienie można jednak skutecznie przedłużać. U mężczyzn zespół wymieniany w tytule nazywamy andropauzą. Czym dokładnie jest, jakie są jego objawy i jak można go zdiagnozować? Czytaj dalej!

To nic innego jak konsekwencja starzenia się. Układ podwzgórzowo-przysadkowy nie funkcjonuje już tak, jak powinien. Czynność samych jąder również jest zaburzona. Andropauza dotyka około 4% mężczyzn po 50. roku życia, a więc naprawdę sporą ilość. Główną przyczyną zespołu niedoboru testosteronu jest właśnie zaburzenie jego produkcji, za co z kolei odpowiedzialne są komórki Leydiga. Zwiększenie enzymu aromatazy i stężenia białek SHBG to kolejny przyczyny andropauzy.

Poznaj objawy andropauzy

Jest kilka typowych objawów andropauzy, których mężczyzna w żaden sposób nie powinien bagatelizować. To między innymi zmniejszone libido, czy zaburzenia wzwodu. Do tego dochodzi powiększanie się piersi, a więc ginekomastia, czy mniejsze owłosienie na ciele. To jednak wciąż nie wszystko. Kolejnymi objawami może być:

  • zmniejszenie się masy mięśniowej
  • tendencja do otyłości
  • pogorszenie się ogólnego samopoczucia
  • uderzenia gorąca
  • zaburzenia snu
  • gorsza pamięć
  • spadek energii.

Objawy są nieco słabsze niż u kobiet. Prawdopodobnie z tego względu wielu mężczyzn po prostu je bagatelizuje albo wykorzystuje sztuczne środki do poprawy męskości, takie jak Viagra, czy Kamagra. Ma na to wpływ także niska świadomość społeczna, gdyż mało kto wie o istnieniu andropauzy w przeciwieństwie do odmiany występującej u kobiet, czyli menopauzy. Zespół niedoboru testosteronu może również wpływać na wystąpienie poważniejszych chorób, takich jak miażdżyca, zespół metaboliczny, otyłość czy osteoporoza.

Kto powinien udać się do lekarza specjalisty?

Wszyscy mężczyźni, którzy zaobserwowali jeden z wymienionych powyżej problemów. Objawy te mogą, ale nie muszą świadczyć o zespole niedoboru testosteronu. Warto to jednak sprawdzić. Jeżeli lekarz stwierdzi, że istnieje prawdopodobieństwo występowania andropauzy, skieruje pacjenta na badanie poziomu testosteronu z krwi. Jeżeli okaże się, że wynik wskaże na dolną granicę normy lub poziom testosteronu spadnie jeszcze niżej, badanie jest powtarzane. Tym razem wykonuje się jednak badanie poziomu testosteronu i jego relacji z poziomem LH, czyli lutropiną.

Jak przebiega leczenie andropauzy?

Leczenie wbrew pozorom jest dość proste. Konieczna jest suplementacja zanikającego hormonu, czyli w tej sytuacji testosteronu. Na rynku istnieje kilka form – są to zastrzyki, żele przezskórne i tabletki doustne. Wybór odpowiedniej formy determinuje sytuacja kliniczna, ale także preferencje pacjenta. Już po kilku tygodniach dawkowania można wykonać ponowne badanie poziomu testosteronu we krwi. Wartości powinny utrzymywać się w granicach średnich, ewentualnie jeszcze niskich. To jednak znak, że wdrożone leczenie działa. Należy także uważać w trakcie suplementacji testosteronu, jego przedawkowanie jest bowiem możliwe. Warto kontrolować jego poziom we krwi i regularnie wykonywać badanie PSA.

Kto nie może podjąć się leczenia?

Niestety, tak jak w przypadku każdej suplementacji hormonalnej, istnieją ku temu przeciwwskazania. Jeśli chodzi o testosteron, nie mogą go przyjmować osoby z rakiem piersi lub gruczołu krokowego z objawowym przerostem gruczołu. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne badanie PSA, o którym pisaliśmy w akapicie powyżej. Kolejne przeciwwskazanie to wysoka wartość PSA i hematokrytu. Niewyrównana, czy ciężka niewydolność serca oraz oddechowa to ostatnie poważne przeciwwskazania do włączenia suplementacji hormonalnej w leczeniu andropauzy.

Zespół niedoboru testosteronu dotyka coraz większą ilość mężczyzn po 50. roku życia. Problemy z erekcją dotykają z kolei jeszcze większy odsetek panów i to już w wieku pomiędzy 40. a 50. rokiem życia. Nic dziwnego, że świadomość społeczeństwa rośnie. Coraz częściej obok menopauzy stawia się także andropauzę. Tylko za sprawą uświadamiania społeczeństwa o tym problemie, przedstawiania objawów, czy grup ryzyka, można wpłynąć na mężczyzn. Jak mogłeś się dziś dowiedzieć, nie jest to problem, którego nie można skutecznie rozwiązać. Wystarczy suplementacja hormonu, aby wszystko wróciło do normy. Nie tylko polepszysz życie seksualne z partnerką, ale też skończą się uderzenia gorąca, Twoja waga wróci do normy, a każdego dnia będziesz budził się z większą energią i gotowością do działania! Nie zwlekaj więc i nie bagatelizuj tego problemu. Udaj się do specjalisty, jeśli czujesz, że to właśnie Ciebie dotknął zespół niedoboru testosteronu!

Categories: Zdrowie 0 like

Comments are closed.