Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że na wizytę u seksuologa decydują się nieliczni. Mowa tutaj zarówno o kobietach, jak i mężczyznach borykających się z problemami w sferze seksualności. Dlatego też wychodzimy do Was z pomocą i przedstawiamy najczęściej zadawane pytania związane z wizytą u specjalisty

W tym artykule przedstawimy pięć najczęściej zadawanych pytań dotyczących wizyt u seksuologa. Jeśli nie wiesz, czy skorzystać z pomocy specjalisty, jak to zrobić, gdzie i kiedy – ten wpis powinien rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości!

Pytanie numer 1: Kiedy skorzystać z pomocy seksuologa?

Szczera rozmowa z partnerem nie wystarcza? Mimo przeczytanych poradników o seksualności nie jesteś do końca pewien tego, czego się tam dowiedziałeś? Może borykasz się z pewnym problemem podczas współżycia, o którym wstydzisz się powiedzieć partnerowi lub partnerce, więc chcesz porozmawiać z kimś, kto Cię zrozumie? To powody, dla których warto skorzystać z możliwości konsultacji z seksuologiem. Jeśli czujesz, że pewien problem niszczy Twoje relacje z drugą połówką, mimo podjętych prób nie możesz się go pozbyć, a przy tym doskonale widzisz, że oddalacie się od siebie jako para, to zawitaj do gabinetu specjalisty. To jednak nie wszystko – jeśli chcesz rozwiać swoje wątpliwości dotyczące utraty dziewictwa, dowiedzieć się, o czym wtedy pamiętać lub jeżeli w ogóle boisz się seksu, masz obawy przed każdym współżyciem lub nie czujesz się dobrze ze swoim ciałem, to skorzystaj z pomocy specjalisty. Jak można zauważyć, powodów, dla których warto skorzystać z możliwości wizyty u seksuologa jest sporo. Nic dziwnego – życie seksualne, seksualność, strefa intymna – są to nieodzowne aspekty życia, które zajmują w nim ważne miejsce.

Pytanie numer 2: Z jakimi problemami powinnam/powinienem udać się do seksuologa?

Powodów, szczególnie tych podstawowych, jest kilka. To przede wszystkim obniżona ochota na seks, problemy z potencją lub libido. To także kłopot z doprowadzeniem swojego członka do wzwodu lub utrzymaniem go w stanie erekcji. W przypadku kobiet może to być problem z podnieceniem, brakiem nawilżenia pochwy, czy ból podczas stosunku. Jeżeli masz wątpliwości dotyczące swojej orientacji seksualnej, masz problemy z określeniem swojej tożsamości płciowej, czujesz się odrzucona/y, jest Ci źle ze swoim ciałem, wstydzisz się go, może boisz się seksu i chcesz o tym porozmawiać, to nie wahaj się ani chwili dłużej. Do seksuologa możesz udać się również z problemem kompulsywnej masturbacji, kiedy wydaje Ci się, że Twoja aktywność seksualna odbiega od standardowej. Jak widać, problemów, z którymi warto udać się do seksuologa jest mnóstwo! Warto tutaj zaznaczyć, że nie musi to być wizyta mająca rozwiązać konkretny problem. Do specjalisty idą również osoby, które oczekują rady, wsparcia, dobrego słowa, czy akceptacji.

Pytanie numer 3: Seksuolog lekarz, czy seksuolog psycholog – na kogo postawić?

Wszystko zależy od rodzaju problemów. Jeżeli według Ciebie problem nie leży w Twojej naturze, skorzystaj z pomocy lekarza-seksuologa. Sprawdzi, czy nie borykasz się z infekcją intymną, czy Twoja budowa anatomiczna narządów rodnych jest prawidłowa, czy nie towarzyszą Ci choroby mogące wpływać na popęd seksualny, jak cukrzyca, czy miażdżyca. Ponadto, jeśli dojdzie do wykrycia chorób, czy niewielkich schorzeń, wypisze leki, które będą w stanie Ci pomóc. Do seksuologa-psychologa warto się wybrać wtedy, kiedy problemy ze współżyciem seksualnym, czy samą seksualnością leżą w psychice. Odczuwasz ból w czasie stosunku, masz problemy z erekcją lub zbyt niskie libido – to wszystko przypadki, w których lepiej wybrać tego drugiego specjalistę.

Pytanie numer 4: Pierwsza wizyta – na czym polega i jak wygląda?

Będzie to swego rodzaju wywiad, który pozwoli seksuologowi poznać zarówno Ciebie, jak i Twoje życie seksualne. Specjalista zapyta także o choroby, które mogą być przyczyną jakichkolwiek problemów w sferze intymnej. Zapyta o częstotliwość masturbacji, czy poprzednie doświadczenia seksualne. Przede wszystkim jednak będzie oczekiwał odpowiedzi na pytanie, z jaką trudnością do niego przychodzisz, od kiedy problem trwa i jak do tej pory sobie z nim radziłeś, czy próbowałeś go zwalczać, a jeśli tak to z jakim skutkiem. Seksuolog-psycholog może Cię także poprosić o rozwiązanie niewielkiego testu psychologicznego.

Pytanie numer 5: Czy da się jakoś przełamać wstyd i strach przed wizytą?

Dosłownie każdy ma pewne obawy przed wizytą u seksuologa. Często po prostu wstydzi się takiej wizyty, co wynika z natury samego problemu. Warto wtedy przenieść się nieco w czasie, wyobrazić sobie, co dobrego taka wizyta może wprowadzić do Twojego życia. Pomyśl o tym, że w końcu skończy się Twój kłopot ze sferą intymną. Będziesz czerpał radość i przyjemność z seksu, nie będziesz miał problemów z erekcją, zażywanie niebieskich tabletek, czyli Viagry nie będzie już konieczne. Pomyśl o tym, jak Twoje życie będzie wyglądać po dokonaniu coming outu. Przykładów jest naprawdę mnóstwo. Taka zmiana myślenia może być naprawdę pomocna. Ponadto przemyśl fakt, że nie jesteś jedyną osobą na świecie, która boryka się z takim problemem. Możesz być jedną z tych odważnych, które chcą coś z tym zrobić!

Categories: Zdrowie 0 like

Comments are closed.