Rak prostaty jest drugą najczęstszą formą raka – po raku skóry.

prostata

Jednak, gdy wykrywa się go w początkowym stadium – można sobie z tym poradzić. Zwykle jest to leczone przez chemioterapię, radioterapię lub całkowite usunięcie prostaty.

Usunięcie prostaty, który jest często wykonywane za pomocą procedury znanej jako radykalna prostatektomia, zalecane jest u około 60% przypadków, w szczególności, gdy nowotwory nie zostały jeszcze wykryte w innych narządach. Jednakże efekty uboczne prostatektomii mogą być znaczne – od utraty kontroli nad pęcherzem aż do dysfunkcji erekcji. Przed podjęciem decyzji że chce się pójść tą drogą, mężczyźni powinni zdawać sobie sprawę z tych skutków ubocznych, jak również zwrócić pierwsze uwagę na podstawowe środki pielęgnacji penisa, które mogą przyczynić się do ograniczenia utraty ich funkcji seksualnych.

Działania niepożądane prostatektomii:

Niemożność utrzymania moczu. Podczas usuwania prostaty, nie jest niczym niezwykłym, że uszkodzenie występuje w odniesieniu do zwieraczy – mięśni, który sterują otwieraniem i zamykaniem pęcherza. W rezultacie wiele ludzi może mieć pewien stopień nietrzymania moczu po odbyciu następującej procedury. Chociaż niektórzy mogą mieć tylko łagodne wycieki, inni mogą doświadczyć pełnej utraty kontroli nad pęcherzem, co może mieć istotny wpływ na ich styl życia.

Niektórzy pacjenci są w stanie odzyskać normalne funkcjonowanie przez praktykowanie ćwiczenia mięśni dna miednicy; W niektórych przypadkach dostosowanie zużycia płynów może być konieczne. Dla cięższych przypadków leki lub postawienie na realizację dodatkowych zabiegów – to wszystko być konieczne do naprawienia szkody.

Bezpłodność. Przy radykalnej prostatektomii dokonuje się też usunięcia pęcherzyków nasiennych, a w wielu przypadkach, tych w pobliżu węzłów chłonnych. Ponieważ prostata jest odpowiedzialna za wytwarzanie nasienia i plemników prostatektomia zawsze prowadzi do bezpłodności.

Zaburzenia erekcji. Tkanka nerwowa, która jest odpowiedzialna za wysyłanie wiadomości z mózgu do penisa w celu wywołania erekcji niekiedy powoduje uszkodzenie podczas usuwania prostaty – nie jest niczym niezwykłym dla mężczyzn że mogą ich spotkać czasowe lub trwałe zaburzenia erekcji po operacji. W niektórych przypadkach, tkanki nerwowe można regenerować, chociaż może to trwać miesiące lub nawet lata. W innych przypadkach, mężczyźni wybierają leki lub implanty w celu poprawy erekcji.

Mężczyźni, którzy przechodzą przez zabieg prostatektomii powinni mieć realistyczne oczekiwania po zabiegu – byłoby to mylące, gdyby stwierdzono, że każde urządzenie lub produkt może wyeliminować niepożądane efekty radykalnej prostatektomii. Jednak z pewnym naciskiem na dbałość o zdrowie i higieną wielu mężczyzn może nadal cieszyć się ze drowego życia seksualnego w nadchodzących latach.

W celu poprawy ich perspektyw wobec funkcji seksualnych, mężczyźni powinni wykonać następujące czynności:

Regularne ćwiczenia, dieta, dbałość o zdrowe serce, a także odpowiednia bielizna (nie za ciasne, nie za luźne) może poprawić przepływ krwi do wszystkich części ciała, w tym penisa, co pozwala na dotlenienie naczyń nerwów, skóry i krwi.

Categories: Rady, Zdrowie 0 like

Comments are closed.