Stres, zmęczenie, brak snu, a nawet pewne produkty spożywcze – to tylko niektóre z wielu czynników wywołujących migrenę. Naukowcy wciąż nie wiedzą, skąd dokładnie bierze się tak męcząca reakcja organizmu. Jedno jest jednak pewne – z migreną można walczyć, eliminując wywołujące ją czynniki.

Na migrenę cierpi prawie 30% Polaków. Czasem przybiera ona postać uciążliwej dolegliwości, z którą można jednak funkcjonować, a czasem – atakującej całe ciało choroby, która uniemożliwia wykonanie nawet najprostszych czynności. Poznanie przyczyny migreny pomoże nam lepiej sobie radzić z jej napadami i zminimalizować ryzyko sytuacji, w których się pojawia.

Skąd się bierze migrena

Nad przyczynami migreny sztaby lekarzy i naukowców pracują już od dziesięcioleci. Niestety, wciąż nie wiemy dokładnie, skąd się bierze nawracający, uciążliwy ból głowy. Istnieje jednak teoria, która poniekąd pozwala nam zrozumieć jego mechanizm. To teoria „wywoływaczy”, według której ujawnienie się tzw. generatora migrenowego spowodowane jest zakłóceniami we współpracy systemu nerwowego i naczyń krwionośnych w mózgu.

Reakcja ta powoduje nadmierne uwolnienie pewnych związków, m.in. serotoniny. W wyniku wzrostu ich stężenia następuje skurcz naczyń krwionośnych o patologicznym nasileniu. Uruchamia się mechanizm obronny, który powoduje rozkurcz tych naczyń. To z kolei odbierane jest przez zakończenia nerwowe jako bodziec bólowy. Białka przedostają się przez naczynia i powodują stan zapalny. Pojawia się nie tylko ból, ale też nadmierne odbieranie bodźców takich jak światło czy dźwięk. W skrajnych przypadkach migrena może doprowadzić nawet do nudności i wymiotów.

Co wywołuje migrenę

Choć nie znamy do końca mechanizmu powstawania migreny i nie możemy jej całkowicie wyleczyć, z ogromnym prawdopodobieństwem możemy określić, jakie czynniki ją wywołują. Każdy, kto regularnie zmaga się z uciążliwymi migrenami wie, w jakich okolicznościach pojawia się ból głowy. Najczęściej występujący to stres lub zmiana napięcia psychicznego. Migrena może więc pojawić się podczas stresującego dnia w pracy lub już w domu, gdy poczujemy emocjonalne odprężenie. Osoby zmagające się z przewlekłym stresem nieraz skarżą się na tzw. migreny weekendowe. Stan, w którym stres mija, zamienia się w męczące godziny z migreną.

Drugi bardzo częsty czynnik to zmęczenie i niewłaściwa higiena snu. Szkodliwy jest zarówno niedobór, jak i nadmiar nocnego odpoczynku. Migrena może też pojawić się przy zmianie planu dnia, w trakcie i po długich podróżach, ale też przy zmianie pogody czy zbyt restrykcyjnej diecie. Ataki migreny bywają też spowodowane pokarmami, które przyjmujemy. Zdarzają się osoby cierpiące na ból głowy np. po… rosole. Nie wiadomo do końca, skąd bierze się taka reakcja. Diagnoza przyczyn migreny spowodowanej produktami żywnościowymi jest bardzo trudna. Z drugiej strony dolegliwości te nieraz pojawiają się np. przy usunięciu pewnych produktów z diety.

Walka z migreną

Istnieją różne sposoby na walkę z migreną. Najczęściej stosowane to oczywiście środki przeciwbólowe, głównie te zawierające paracetamol i ibuprofen. Warto jednak zmienić strategię i spróbować zdiagnozować przyczynę migreny. Zapobieganie jej kolejnym nawrotom może wymagać zmiany stylu życia, nawyków żywieniowych, a nawet… pracy. Jednak warto nad tym pracować – pozwoli to ograniczyć do minimum kolejne napady uciążliwej migreny.

Categories: Zdrowie 0 like

Comments are closed.